Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kosa fin

Исто како што телото терба да се заштити со крем додека сте на сонце, па тоа треба да го направите со истите препарати за заштита на косата од УВ зраци.

Поради сонцето и морската вода, косата се оштетува и се исуши, бојата згаснува, а на врвот се скршени и “цветаат”. Затоа, избегнувајте грубо триење на косата со крпа, четка и врзување на влажна коса, затоа што тогаш таа повеќе се крши и затоа носете шапки.

* Користете хидратантен шампон и балсам, кој интензивно ја хранат косата и не содржат парабен, сулфати, натриум и хлор.

* Подготовките со UV заштита – Исто како што телото го заштитувате со крем додека сте на сонце, користат истите препарати за заштита на косата од УВ зраци. Тие ќе спречат избелување и сушење на косата, а темна коса ја заштитувате од појава на црвенпигмент. Со лак или балсам ставете содржина на УВ заштита, но сепак, тие се применуваат на влажна коса, во спротивно нема да се апсорбира.

По враќањето од одмор, заборавете барем на кратко, на пеглање и фенирање на косаат, врзување во опашки или во пунџа. Оставете ја да се опорави, и најдобро е за малки да ја скратите и да ја негување со маска за сува и оштетена коса, можете истото тоа да се обидете да го направите дома.

Маска по летувањето

Неопходно е: мед, маслиново или маслото од јојоба

Загрејте малку мед за да се стопи, додадете една лажичка маслиново или маслото од јојоба и тријте го во косата. Оставете 30 минути и исплакнете.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.