Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

podocnc fn

Многу жени се жалат на “торбичките” под очите. Најчесто се резултат на исцрпеност, прекумерна работа и недостаток на сон.
Откријте 8 домашни лекови за отечени очни капаци. Кои се причините за оток во пределот на очите?

1. Вода
Тоа е наједноставниот и најевтиниот домашен лек. Нутриционистите препорачуваат 2 литри вода на ден за чистење на телото од токсини. Задржувањето на водата може да предизвика не само отекување на очниот капак, туку и на целото тело.

2. Краставици
Краставицата често се користи во салоните за убавина, а можете и да ја користите и во домашни спа третмани. Само исечете неколку дебели парчиња, ставете ги во фрижидер 10 минути, а потоа ставете ги на затворени капаци додека не станат топли. Карактеристиките на краставиците ќе помогнат да се намали воспалението околу очите.

3. Облоги од чај
Црниот чај може да помогне во борбата против отокот. Кесичките ставете ги во врела вода неколку минути, извадете ги, почекајте да се изладат, а потоа ставете ги на капаците и покријте ги со крпа. Камилицата исто така ќе успее многу добро!

4. Топла вода + сол
Растворете 1/2 лажичка сол во чаша топла вода. Потоа натопете памучна волна или туфери во неа и ставете на затворените капаци неколку минути. Повторете го ова околу 30 минути.

5. Ладни лажици
Ставете ги лажиците во фрижидер и почекајте да се оладат. Извадете ги и ставете ги на заоблената страна под очите. Кога ќе се загреат, лажиците заменете ги со ладни. Оваа постапка ќе ги релаксира крвните садови, а тоа позитивно ќе влијае на вашите уморни очи.

6. Белки
Производот што се наоѓа во секој дом ќе го отстрани отокот под очите. Само цврсто изматете ги, белките ставете ги под очите и почекајте да се исушат.

7. Маска од јагода
Ставете добро изладени, исечени на дебели парчиња јагоди под очите неколку минути. Хранливите материи содржани во овие плодови ја прават кожата помазна. Покрај тоа, јагодите ќе го намалат отокот и отокот под очите!

8. Компир
Завиткајте мал компир во чиста крпа и ставете го на очните капаци неколку минути. Овој природен антиинфламаторен производ има корисен ефект врз кожата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен состав се донесоа следниве заклучоци:

  • За спроведувањето и реализацијата на препораките за ограничено движење на граѓаните на јавните места и во институциите, Општина Велес ќе ја известува јавноста преку официјалната интернет страница, преку официјалните социјални мрежи, како и преку електронските и пишани локални медиуми;
  • Поради неисправноста на водата во село Сопот за потребите на жителите од село Сопот, Општина Велес обезбедува достава на канистер со вода за техничка употреба и флаширана вода за пиење.

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Предложената мерка, Малиот пазар во „Нова населба”,
да остане затворен за работа, останува во сила;
- ЈКП „Дервен” да донесе Одлука во врска со работењето
на Градскиот пазар да работи секој ден, од 06:00 до
13:00 часот;
- Да се ограничи продажбата исклучиво само на
земјоделски производи (овошје, зеленчук и други
прехрамбени производи);
- Прехрамбените производи да бидат изложени на секоја
втора тезга во редот;
- Да се изврши оградување на паркинг просторот надвор
од пазарот, да не се дозволува продажба на производи;
- Да се регулира влегувањето и излегувањето на
посетителите во пазарот, со два влезови;
- Пред влезовите да се забележи влегувањето преку
двајца редари и да се внимава на физичикото
растојание при влегувањето;
- Задолжително носење на заштита опрема (маски и
ракавици) на продавачите;
- На влезовите да биде поставено средство за
дезинфицирање и маски за потребите на купувачите;
- Местото на продажба на производи од ист вид, се
утврдува од раководителот на ЈП Пазари при
доделувањето на тезгата за продажба;
- ЈКП „Дервен” се задолжува преку јасно видливо
известување до граѓаните да го определи
времетраењето на задржување на купувачот во пазарот;

- По препораки на Светската Здравствена Организација
(СЗО) ЈКП „Дервен” од денес врши зголемување на
нивото на хлор во водоснабдителниот систем по 0,5 ml/L
милиграми на литар резидуален хлор во градскиот
водоснабдителен систем;
- Согласно Оперативниот план за дезинфицирање се
задолжува ЈКП „Дервен” да спроведе дезинфицирање на
на детските забавни паркови, спортските терени,
патеката околу езерото „Младост” и други јавни
површини во градот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се задолжуваат мобилните тимови на МВР – СВР Велес
на двата пунктови при влезот во град Велес, одредени
на улиците „Вардарска” и „Димитар Влахов”, да вршат
редовна контрола на физичката состојба на учесниците
во сообраќајот, како и дезинфенкција на возилата;
- Се задолжува МВР – СВР Велес да одреди тимови кои
ќе вршат контрола на движењето на граѓаните кон езеро
„Младост”;
- МВР одредува една патрола со двајца униформирани
полицајци за воведување на ред на влезовите на
пазарот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се упатуваат управителите на згради, претседателите
или претставници на куќните совети на станбените
згради, да стапат во контакт со Центарот за јавно здравје
со цел добивање конкретни информации за начинот на
употреба на средства за дезинфицирање на зедничките
простории, телефон за контакт: 078 246 729.

 

 

 

 
   
   
   
   

Најново