zastitnimaski

28.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) испрати јасна порака дека маските од платно се подеднакво ефикасни со новиот вид коронавирус.

20150704 Simple Probiotic Kefir 001

25.01.2021

Кефирот е производ што потсетува на јогурт и кисело млеко, но не е ниту едното ниту другото, дури ни по вкус не потсетува на ниту еден од двата производа. Без разлика дали го сакаме или не, тој секако заслужува да се најде во исхраната поради многуте корисни состојки и благотворни дејства на целиот организам.

healthy lifestyle heart

21.01.2021

Само неколку здрави навики може да ви го направат денот поубав, полн со енергија, а животот здрав. Во прилог ви ги презентираме навиките кои треба секојдневно да ги применувате.

serotonin

18.01.2021

Во услови на здравствена, економска и социјална криза, нормално е да се зборува и за психолошка криза која не погодува сите. Водечките психолози и психијатри, ширум светот постојано  советуваат совети како да останеме заштитени, но сепак го избегнеме влијанието од сите случувања околу нас. Сите се сложни дека хормонот на среќата и неговата регулација во човековиот организам може да биде од клучно значење за надминување на потешкотиите со кои се соочуваме.

vitamin d blog

15.01.2021

Витаминот Д е комплетно различен витамин во однос на сите други витамини. Всушност, овој витамин во основа е стероиден хормон кој се синтетизира од холестерол кога нашата кожа е изложена на сонце.

1800x1200 illustration man fighting coronavirus

14.01.2021

Студијата позната како „Студија СИРЕН“, била спроведена на десетици илјади здравствени работници во Велика Британија, кои биле редовно тестирани за присуство на инфекција со коронавирусот и антитела од јуни минатата година

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

KOZUVCANKA 2021 01

 
   
   
   
   

Најново