Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kонсумирањето на природно лута храна помага за детоксикација и прочистување на црниот дроб.

Докажано е дека одредени видови храна, витамини и додатоци во исхраната можат да бидат корисни при зајакнување на црниот дроб.

Според канадски научници консумирањето на природно  лута  храна помага за детоксикација и прочистување на црниот дроб. Слабо пикантните храни како што се цвекло, брокула, карфиол, ѓумбир, рен, сенф, кромид, ротквица се доста погодни за таа намена . Слично влијание имаат и пикантните зачини и билки, како босилек, ловоров лист, бибер, ким, оригано и рузмарин.

Сите знаеме дека лутите пиперки содржат големи количини на витамин Ц, кој е моќен антиоксиданс и го стимулира производство на супстанции во жолчката, која пак  помага во процесот на апсорпција на мастите. Ако црниот дроб е веќе оштетен, тогаш препорачаната дневна доза на витамин Ц е од 3000 до 10 000 милиграми, или пак лутата храна како алтернатива е исто толку корисна за црниот дроб.

Пролетта е нај идеално годишно време за да се направи брзо прочистување на црниот дроб. Овој орган најмногу страда при внесување премногу масти и хемикалии во човековото тело, а како што сите знаеме ова се случува токму во текот на зимата. Кога има недостаток на енергија во црниот дроб, тогаш енергетскиот проток во целото тело е засегнат, што доведува до бројни емоционални и физички проблеми. За да се стимулира протокот на енергија во него се препорачува токму лута и пикантна храна.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.