Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во случај на гастроентеритис, откако повраќањето ќе престане треба полека да воведувате цврста храна – прво јадете пире од банана, потоа ориз, а потоа јаболко па конечно тост.

Пире од банана

Бананите се добар избор на хранливи материи, посебно електролити како што е калиумот. Многу луѓе сметаат дека е прилично тешка, но бананата може да делува смирувачки. Сепак, подобро е да јадете пире од банана бидејќи полесно се вари. Ваквиот обок дава доволно енергија во периодот кога осетливоста се смирува.

Ориз готвен на пареа

Оризот без зачин ќе делува смирувачки на празен желудник. Ќе го намали чуството на гадење и ќе го спречи негативното дејство на желудочната киселина. Малите количина на ориз треба да ги конзумирате секогаш  но во исто време.

Јаболко или јаболков сок

Богати се со влакна, пектином и фруктоза, па пружаат доволно хранливи супстанции додека избегнувате друга потешка храна. Меѓутоа, јаболката не се доволно хранливи  во текот на осетливиот период или на долг период. Изренданите јаболка или свежиот сок полесно е да се свари.

Обичен тост или двопек

Тостот од бело или интегрално брашно или двопекот е добар кога во прашање е осетливиот желудник. Лебот со полни зрна треба да се избегнува напочетокот затоа што тешко се вари, и создава непријатно чуство. Не ставајте путер или маргарин затоа што може да го надразни желудникот особено после пролив.

Бистра супа

Проценете колку течност  ви е потребна, така што во неа нема да има зеленчук, месо или тестенини. Конзумирајте ја само течноста. Избегнувајте многу зачинета супа или состојки со јак мирис.

Свеж јогурт

Незасладениот јогурт добро го поднесуваат повеќето луѓе, а може да има и смирувачко дејство. Но, јоуртот може да биде проблем за лицата кои не поднесуваат лактоза. Овој вид нетолеранција на лактоза се развива после пролив со што јогуртот може да ги иритира цревата. Но дејството е краткотрајно.

Газирана вода

Добра е и обична, но газираната вода сепак има некои предности. Може да ви помогне при подждригнување или олеснување на варењето на храната. Накратко, јаглеродниот диоксид може да го забрза празнењето на желудникот и да ја испере желудочната киселина која можеби се нашла во хранопроводот.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.