Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Зеленчукот содржи многу витамини и минерали.

1. Сладок компир

Еден од најстариот зеленчук кој го познава човекот воедно е и најхранливиот и најздравиот зеленчук кој е идеален во борбата против целулитот. Содржи калиум, витамини Ц и Е, како и бета каротен. Воопшто, слаткиот компир е број еден зеленчук во подобрување на циркулацијата и елиминацијата на токсини – две нaјважни работи кога сакате да го отстраните целулитот.

2. Брокули

Овој зеленчук со зелена боја е одличен борец против целулитот поради три причини: прво, брокулата содржи алфа липоична киселина која помага против стврднувањето на колагенот. Второ, брокулата е концентриран извор на витамин Ц и одличен извор на прехрамбени влакна. Конечно, брокулата е еден од најдобрите извори на калциум, одличен борец против целулитот.

Прокељ

Прокељот е одличен против целулит. Конзумирање на зелен лиснат зеленчук, во кој спаѓа и прокељот, е одличен сојузиник во бробата против целулитот. Овој зеленчук, освен витамин Ц, содржи и материја која се вика индол-3-карбинол (I3C), која кога ќе се изеде, во организмот се претвара во ди-индолил метан (DIM). DIM помага ензимите на црниот дроб да го блокираат производството на 16-OH естроген, штетни материи кои исто така се одговорни за губитокот на квалитетот на колагенот.

И на крај, не заборавајте дека во бробата против целулитот, со правилна исхрана и доволно вода, помага и физичката активност.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.