Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Хигиената и редовната посета на стоматолог се гаранција за убава насмевка. Но некои навики кои често ги правиме можат многу сериозно да наштетат на забите. Што треба да правите за да имате беспрекорна насмевка.

Кисела храна- Алкохолот и газираните пијалоци содржат киселини кои го нагризуваат непцето. Ако често конзумирате кисела храна вашите заби би можеле да станат чувствителни на топло и ладно а непцата би можеле да крварат за време на миење на забите.

Грубо четкање – Забите е потребно да ги четкате нежно и долго бидејќи грубото четкање ги уништува непцата.

Избелување – Стоматолозите не препорачуваат избелување бидејќи може да се поремети минералниот состав на забите.

Ладен пијалок после в рела храна- Наглите промени на температурата предизвикуваат појава на тенки пукнатини и жолти дамки на забите.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново