Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ловоровиот лист е сакан од сите и одамна зазема почесно место во кујната. Но, малкумина знаат дека листовите на зимзеленото медитеранско растение може да се користат не само за вкус на храна.
Од лисјата на ловор може да се направи лековито масло, кое има чудесни својства.

Покрај корисните за здравјето на луѓето својства маслото од ловоров лист има својство да ги протера инсекти.

Ловоров лист е едно од повеќето достапни лекови и уште од антиката бил користен за борба против разни болести. Во ловоров лист има мирисно есенцијално масло кое содржи речиси 50% цинеол и уште околу 65 различни корисни компоненти, меѓу кои и рутин.

Благодарение на мирисните испарливи соединенија ловоров лист има фитонцидни својства и помага прочистувањето на воздухот. Тој е богат со фитиноциди, содржи многу микроелементи, тен материи, го зголемува имунитетот. Меѓу минералните материи кои се содржани во ловоровиот лист се манган, калциум, калиум, фосфор, магнезиум, железо, натриум и цинк.

Кои се петте најдобри лековита својства на ловоровиот лист и како се подготвува напивка за проширени вени и болни зглобови:
• ја намалува болката;
• го смирува нервниот систем;
• го зајакнува потењето;
• го зголемува севкупниот тон на телото;
• Стимулира ментална активност.

Бидејќи ловоров лист покажал исклучителна ефикасност во лекувањето на проширени вени и болести на зглобовите веќе има и кратка инструкција за неговата употреба кај овие болести.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.