Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Надуеноста на стомакот е многу непријатен феномен, освен што се чувствувате непријатно, изгледаме подебели отколку што навистина сме. Многумина веруваат дека проблемот е поврзан со масните наслаги во абдоменот, но всушност има многу други фактори кои го тераат нашиот стомак на такво чувство.

Во некои случаи, надуеноста е придружена со други дигестивни проблеми како што се болка и зголемено производство на гас, што исто така предизвикува чувство на тежина. Причината за подуеноста обично е скриена во некои хранливи материи што телото не може правилно да ги вари и тоа предизвикува воспалителни реакции.

Најзагрижувачки, се оние продукти на кои обично не обрнуваме внимание и покрај непријатните последици, а потоа продолжуваме да ги јадеме. Експертите укажуваат на околу 5 производи кои најдобро треба да се избегнуваат за да не страдате од овој проблем.

1. Млеко и неговите деривати
Млекото и другите млечни производи се главната причина за воспаление на абдоминалната празнина. Ова се должи на високата содржина на лактоза, природен шеќер кој е слабо апсорбиран од возрасните. Тие едноставно ги немаат потребните ензими за деградација. Нетолеранцијата на лактоза предизвикува прекумерно производство на цревен гас, како и болка и надуеност.

2. Рафинирано брашно, исто така, предизвикува подуеноист

Рафинирано брашно за време на обработката е лишено од хранлива вредност. Ги губи влакната, хранливата состојка што е клучна за нашата варење. Прочистеното брашно содржи помалку витамини и минерали од другите видови, а поради неговата висока содржина на глутен, помага во воспалителни процеси.

3. Зеленчук од семејството на распрскувачи

Овие зеленчуци, како што се карфиол или брокула, се извор на есенцијални хранливи материи и се уште содржат помалку калории. Затоа, не ги исклучувајте целосно од вашето мени. Проблемот е во тоа што тие исто така содржат полисахариди, познати како рафиноза, кои за време на ферментација ферментираат и предизвикуваат вишок на производство на гас. Ова, пак, предизвикува воспалителна реакција во абдоминалната празнина која е тешко да се лекува.

4. Колбасни производи

Малкумина ќе одбијат хот дог или солени колбаси. Но, ние така не мислиме затоа што овие производи содржат голем број на хемиски соединенија и масти кои се штетни за здравјето. Честите оброци со колбаси и шунка предизвикуваат воспалителна реакција во телото, што резултира со проблеми со варењето и заедничките проблеми. Тие исто така содржат премногу сол и може да предизвикаат задржување на течности и метаболистички абнормалности.

5. Пржена храна

Мрсна пржена храна се едни од најчестите причини за воспаление на желудникот, не само затоа што содржат многу маснотии, туку и поради тоа што нашите тела не се во можност целосно да го вари.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.