Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Доколку некого во ваша близина наеднаш го стегнат градите и се сомневате дека е тоа навестување за срцев удар, секако дека треба веднаш да повикате брза помош, но што да правите тие 15-тина минути додека таа да пристигне?

Верувале или не, може да ви помогне една состојка која сигурно ја имате во вашата кујна.

Алтернативната медицина е во сѐ поголем пораст, а повеќето луѓе не се ни свесни дека оваа едноставна, но моќна состојка може да го запре срцевиот удар за само 30-60 секунди. Таа моќна состојка е лутата пиперка.

Оваа тајна ја открил Џон Кристофер, популарен билкар и стручњак за алтернативна медицина. Тестирајќи други 50 билни формули тој открил дека лутата пиперка е најефикасна формула за спречување на инфаркт.

Имено, лутата пиперка е богата со касаицин, изобилува со витамини Ц, Б6, Е и калиум и други благотворни состојки.

Доколку некој одненадеж доживее срцев удар а е се уште при свест, треба да му се даде чаша вода помешана со лажичка здробена лута пиперка. Ако е личноста во несвесна состојба, ставете и неколку капки под јазикот.

Со ова ќе се зголеми бројот на отчукувања на срцето, а ќе се подобри и циркулацијата на крвта во телото.

Тие неколку минути можат да бидат скапоцени, па дури и да го ублажат нападот барем додека не стигне брзата помош.

Освен ова, лутото пиперче е и одличен афродизијак, но лекува и ќелавост!

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.