Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Британските научници пронашле начин во крвта да откријат имунолошки клетки што ги уништуваат клетките на ракот и ги размножуваат истите неколку милиони пати.

Неутрофилите ја претставуваат првата линија на одбрана на организмот против туѓите тела и се дел од она што се нарекува вроден имунитет (за разлика од стекнатиот имунитет).

Се верува дека овој тип на клетки е главна причина зошто некои луѓе успеваат да се изборат со смртоносните видови на тумор.

Поради тоа, компанијата „Лифт Биосајнс“ во соработка со Кралскиот колеџ во Лондон, планира да спроведе тестирања со кои испитаниците ќе добијат третман со неутрофили.

„Не зборуваме за едноставен третман против ракот. Моментално бараме терапија што ќе се прима еднаш неделно, а која би можела да го излекува ракот во период од 5-6 недели“, вели Алекс Блајт, извршен директор на компанијата. „Нашата крајна цел е да ја создадеме првата банка на неутрофили во светот, клетки што имаат силна способност за елиминирање на ракот“, додава тој.

Тимот најпрво ќе започне со третман на рак на панкреасот – еден од најсмртоносните видови рак во светот.

Неутрофилите во организмот живеат само пет дена и исчезнуваат пред имунолошкиот систем на болната личност целосно да се подготви во борбата против ракот. Еден од најчестите проблеми е тоа што неутрофилите често не ги препознаваат клетките на ракот како туѓо тело, а некогаш се случува и да ги штитат клеките на ракот од самиот имунолошки систем.

Сепак, кога ќе се насочат кон ракот, нивното дејство е толку силно што во период од 24 часа можат да уништат до 95 отсто од канцерогените клетки, покажуваат лабораториските тестови.
Тестирањето би требало да започне во 2018 година.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.