Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Дали страдате од хронична кашлица и бронхитис? Пробајте ја оваа мешавина, резултатите сигурно ќе ви се допаднат! Благодарение на моќните состојки на мед и банани, ќе се ослободите од болното грло, па дури и проблеми со стомакот.

Состав:
● 400 ml врела варена вода
● 2 средни банани со црни точки
● 2 супени лажици мед
Подготовка:
Прво излупете ги бананите и здробете ги со вилушка или лажица. Би било добро тоа да го направите во дрвени садови, бидејќи поради металот, бананите веднаш ќе се затемнат. Потоа ставете ги бананите во длабок сад за јадење и додадете ја водата. Остави ги околу половина час. Кога мешавината ќе се олади, додајте го мед. Многу е важно кога ќе го додадете медот, бидејќи ако го мешате со топла вода, ќе ги изгуби лековитите својства.
Апликација: Пијте 100 ml од овој пијалок четири пати на ден. Количеството состојки во рецептот е доволно за еден ден, а наутро направете нова мешавина. Ќе ги забележите првите резултати до пет дена!

 

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново