Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кардиолот Стивен Гандри од Небраска, автор на книгата „Парадоксот на билките“ тврди дека постои само еден тип на леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест.

Тој леб не содржи житарки, соја, квасец и глутен. А сепак изгледа како леб и го нарекол „barelybread“ (Речиси леб).

Од што се состои тогаш?

Од белки од јајца, бадемово брашно, кокосово масло, кокосово брашно, брашно од сладок компир, брашно од лешници, путер од бадем и уште неколку ситници.

Едно парче по неговиот рецепт, има 90 калории.

Секако, др.Гандри почнал со производство на овој леб па не го открива целиот рецепт.

Со оглед на тоа што кажал дека инспирацијата за лебот потекнува од палео исхраната која изобилува со рецепти за леб од слични состојки, и вие можете да си направите некоја своја верзија од овој здрав „речиси леб“.

Состојки:

2 шолји бадемово брашно
1/3 чаша + 1 лажица мелен лен
1 лажичка зрна од цел лен
½ лажичка сол
1 лажичка сода бикарбона
½ шолја густин
6 лажици путер
4 јајца
1 лажичка јаболков оцет
½ чаша кисело млеко

Приготвување:

Измешајте ги сите состојки во прав и ленот.
Во тавче стопете го путерот и оставете да се излади пет минути. Помешајте го стопениот путер со јајцата, оцетот и киселото млеко.
Со гумена лопатка нежно измешајте ги влажните и сувите состојки додека не добиете тесто.
Ставете го во сад за печење обложен со хартија за печење и по желба поросете уште малку лен.
Печете на 175 степени околу 25 минути.

 

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново