Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кардиолот Стивен Гандри од Небраска, автор на книгата „Парадоксот на билките“ тврди дека постои само еден тип на леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест.

Тој леб не содржи житарки, соја, квасец и глутен. А сепак изгледа како леб и го нарекол „barelybread“ (Речиси леб).

Од што се состои тогаш?

Од белки од јајца, бадемово брашно, кокосово масло, кокосово брашно, брашно од сладок компир, брашно од лешници, путер од бадем и уште неколку ситници.

Едно парче по неговиот рецепт, има 90 калории.

Секако, др.Гандри почнал со производство на овој леб па не го открива целиот рецепт.

Со оглед на тоа што кажал дека инспирацијата за лебот потекнува од палео исхраната која изобилува со рецепти за леб од слични состојки, и вие можете да си направите некоја своја верзија од овој здрав „речиси леб“.

Состојки:

2 шолји бадемово брашно
1/3 чаша + 1 лажица мелен лен
1 лажичка зрна од цел лен
½ лажичка сол
1 лажичка сода бикарбона
½ шолја густин
6 лажици путер
4 јајца
1 лажичка јаболков оцет
½ чаша кисело млеко

Приготвување:

Измешајте ги сите состојки во прав и ленот.
Во тавче стопете го путерот и оставете да се излади пет минути. Помешајте го стопениот путер со јајцата, оцетот и киселото млеко.
Со гумена лопатка нежно измешајте ги влажните и сувите состојки додека не добиете тесто.
Ставете го во сад за печење обложен со хартија за печење и по желба поросете уште малку лен.
Печете на 175 степени околу 25 минути.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.