Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со своите неверојатни лековити својства и карактеристична жолта боја, куркумата содржи супстанца куркумин. Таа најефикасно влијае на кардиоваскуларниот систем на човекот. Благодарение на тоа, состојбата на ендотелот (ова е слој кој ја покрива внатрешната површина на крвните садови) е подобрена. Куркуминот исто така е моќен антиоксиданс и антиинфламаторно средство.
Природниот мед сам по себе е богат извор на флавоноиди, но најважно е да биде од органско потекло, без додатоци и шеќери. Флавоноидите се антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања.

Општо земено, воспалителните процеси во човечкото тело се развиваат поради патогени агенси како бактерии. Тие го оспоруваат нашиот имунитет и го принудуваат нашето тело да преземе заштитни мерки. Една од овие заштитни мерки е воспалението. Тоа е природно и неопходно за заздравување на човечкиот процес. Проблемите започнуваат кога инфламаторните процеси стануваат хронични. Некои луѓе развиваат хронично воспаление на зглобовите поради артритис, други развиваат оток во нозете поради задржување на течности. Во оваа смисла, молекулите на куркумин се способни да се интегрираат во клетките на телото и да ги избалансираат негативните последици од воспалителните процеси. Природниот мед е еден од најдобрите природни антибактериски агенси. Медот е втората состојка на коцки од желатин. Преземањето на такви купчиња секое утро ќе го заштити вашето тело од вируси, бактерии и инфекции.

Желатинските коцки, меѓу другото, ги ослободуваат и болките во задниот дел. Овој проблем е сеприсутен, а понекогаш болката во грбот е толку интензивна што го менува квалитетот на животот на лицето. Во такви ситуации, не е потребен само неколкудневен одмор, туку и антиинфламаторни лекови. Ние обично прибегнуваме кон класични антиинфламаторни лекови како што е ибупрофен, на пример. Но, куркумата и медот можат да ја смират болката во грбот, бидејќи куркуминот содржан во самата куркума е полифенол. Често се користи во традиционалната медицина за да се подобри квалитетот на животот на луѓето кои страдаат од артритис.

Употребата на желатинските коцки од куркума и мед ги ублажува болките во грбот, што го прави лицето да се чувствува многу подобро во целина. Благодарение на овој лек можете безбедно да го скратите внесувањето на хемиски медицински препарати, што позитивно влијае на здравјето на црниот дроб.

Погледнете како да ги направите:

Потребни производи:
• Една чаша природен сок од портокал – 250 ml
• 2 лажички куркума – 10 грама
• половина чаша многу топла вода – 125 ml
• 2 лажици мед – 50 гр
• една четвртина чаша природен желатин – 65 g

Метод на подготовка:
• За почеток, неопходно е разредување на 2-те лажички куркума во чаша природен сок од портокал.
• Потоа ставете го сокот во тенџере и додадете половина чаша вода и мед. Се загрева полека, со мешање на состојките со дрвена лажица. Соптете ја смесата додека не стане жешка.
• Додадете го желатинот и намалете ја топлината, внимавајќи да не мешате.
• Наскоро ќе забележите како мешавината почнува постепено да се згуснува. Истурете ја компресираната смеса во студени калапи.
• Да се чува во фрижидер за да може коцките да се оладат. Но, не во комора.

Само еден час подоцна ќе бидат подготвени вкусни желатински коцки со куркума и мед. Земи ги една недела. Ако имате коцки што останале по лекувањето, а потоа чувајте ги во фрижидер. Ова нема да влијае на нивните лековити својства.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

Најново