Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Една од најповолните масти што може да ги добиеме е рибино масло. Поткаснувајќи риба или во форма на додатоци во исхраната, драгоцено масло ни обезбедува омега-3 масни киселини, витамини А и D.
Студиите покажуваат дека рибиното масло се грижи за здравјето на срцето, помага за ефикасно согорување на мастите, важно е за здравјето на коските, го подобрува помнењето и друго (не се препорачува за бремени, доилки, луѓе со хронични болести и други). Но, како ни помага да бидеме поубави?

Ја храни сувата кожа

Зимата може да ја направи вашата кожа набрчкана поради недостаток на хидратација. За среќа, редовното внесување на рибино масло во вид на додаток во исхраната може да ја нахрани во длабочина сувата кожа. Можете исто така да ги третирате проблематичните области на масло за подлабока хидратација.

Помага за контрола на акните

Една од причините зошто капсулите од рибино масло се корисни за севкупното здравје е дека тие го намалуваат воспалението во телото. Бидејќи акните се воспалителен процес, може да прашате кај вашиот дерматолог дали е добро да го земете додатокот за храна. Рибиното масло може да се примени и на проблематичните области за неколку минути, а потоа темелно да се исплакне со млака вода.

За егзема

Освен акните, уште едно многу често воспаление на кожата е егзема. Еве, рибиното масло може да помогне да се контролира состојбата на два начина. Еден е да се направи тоа дел од вашиот секојдневен живот, земајќи го како додаток во исхраната, а другиот да го примени на проблематичните области.

За здрави нокти

Здравите и убави нокти треба редовно да се хранат и внатрешно и надворешно. Ако вашите нокти се помеки, склони кон фрактура, разделување, размислете да земате рибино масло. Можете исто така да го направите маслото и дел од вашата домашна нега и да ги масирате ноктите и кутикулите 1-2 пати неделно со него.

За убава коса

Последно, но не и најмалку важно, земањето капсули од рибино масло може да помогне да ја направите вашата коса здрава и сјајна. Можете исто така да го додадете во вашиот дом маски за коса. Хранливите материи во неа ќе помогнат вашата коса да биде поздрава, нахранета, сјајна.

 

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.