Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Честите настинки, инфекции, замор, поспаност, деконцентрација – сето тоа е доказ за присутноста на токсините во организмот, малигни бактерии и други, не помалку штетни материи.

Еве еден делотворен природен лек на руската народна медицина на база на кефир и хељдино брашно.

Знаеме веќе дека е кефирот „еликсир на младост и здравје“, а брашното од хељда поседува исклучителни лековити својства: го јакне организмот, ги подмладува крвните жили, го отстранува заморот, ја зголемува циркулацијата во рацете и нозете, го зголемува лачењето на урина.

Одлично е за помнење и концентрација, особено за повозрасните лица. Го снижува притисокот, лекува артериосклероза и опстипација.

Во комбинација со кефирот, го намалува нивото на шеќер во крвта, ги чисти цревата и крвните жили, го нормализира метаболизмот и работата на панкреасот, го зголемува нивото на хемоглобин во крвта.

Еве што ви е потребно :

1 лажица брашно од хељда
180 мл кефир
По желба малку мед

Приготвување:

Брашното прелијте го со кефир и добро измешајте. Направете го ова навечер и оставете го во фрижидер.

Наутро, измешајте го уште еднаш и изедете го. Најдобро е оваа смеса да ја земете наместо појадок.

По желба заблажете ја со малку мед. После ова не јадете ништо 3 часа. Курата на чистење нека трае 14 дена.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.