Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Дали знаевте дека емајлот на забите е најтврдата супстанција во човечкото тело? Тој игра витална улога во заштитата на забите од потенцијални повреди.
Сепак, ние се стремиме да го повредуваме, благодарение на некои навики. Така, понекогаш дури и без знаење, ги кршиме забите.

1. Не обрнувате внимание на стомачните киселини
Според стоматолозите, проблемите со зголемена киселост се меѓу главните причини за ерозијата на забниот емајл.
Кога јадете храна која предизвикува киселост, а состојбата не се третира, исто така може да се предизвика горчина. И таа има ерозивен ефект врз забите.

2. Претерувате со цитрусни овошја
Денес популарни се диети за детоксикација на организмот, со конзумирање на лимон вода и на агруми.
Сепак, според истражувањето, ова можеби не е особено корисно за здравјето на забите. Содржината на лимонската киселина во агрумите, особено во лимонот, го уништува емајлот на забите.

3. Времето помеѓу оброците е премногу долго
Често поради секојдневниот зафатен живот, повеќето од нас не редовно јадат. Стоматолозите, сепак, предупредуваат дека ова може да биде катастрофално за забниот емајл.
Препорачливо е да не поминувате повеќе од 2 ½ – 3 часа помеѓу оброците. На пример, ако имате појадок во 9:30 часот, ручајте не подоцна од 12:30 часот.

4. Претерувате со вино
Ако планирате да се опуштите со чаша црвено вино во раката, забите може да бидат засегнати.
Истражувањата покажаа дека потрошувачката на вино може да го оштети забниот емајл на долг рок.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.