Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Проширените вени и пукнатите мали крвни садови се не само козметички дефект, тие можат и да се болни. Најчесто се предизвикани од долготрајно стоење или седење, што ја нарушува нормалната циркулација.

Многу жени страдаат од испукани крвни садови и проширени венички и капилари. Против нив има некои ефикасни природни методи кои можат да ги олеснат болката, тежината во нозете и да ја намалат видливоста на проширените садови.

 

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е целосно природен производ, кој силно се намалува тежината во нозете, болката и видливоста на вените. Тој има својство да ја подобрува циркулацијата. Отокот исчезнува и нозете се чувствуваат пак витални и енергични.
Правете масажи вечерно време со јаболков оцет. Можете исто така да разредите по 2 лажици оцет во чаша вода и да ги пиете пред спиење. Така ќе нападнете проширените вени однадвор и одвнатре.

Црн пипер

Лутата пиперка е вистинско чудо од природата. Тој е многу богат со флавоноиди и витамин Ц, кои ја стимулираат циркулацијата и ја намалуваат непријатноста. Тој не само што ја намалува видливоста на проширените вени, но и го ублажува отокот, сериозноста и чувството за преоптоварување на крвните садови.
Промешајте 1 супена лажица црн пипер во чаша вода и правете масажа со растворот наутро и навечер. Јадењето на пиперки исто така ќе ви се одрази добро, бидејќи тој има голем број на бенефиции за целокупното здравје.

Маслиново масло

Масажите со маслиново масло имаат неверојатни бенефиции за уморни нозе со проширени вени. Маслиновото масло има својство да го намалува воспалението, да ја потиснува болката и да ги негува крвните садови во длабочина. Таа е богата со витамин Е, кој делува благотворно на вените и капиларите.

Хамамелис
Хамамелисот е моќна билка со зацврстувачки својства во однос на крвните садови. Таа го стимулира производството на колаген, кој е исклучително важен за еластичноста и цврстината на ѕидовите на крвните садови.

Магдонос
Магдоносот е многу богат со антиоксиданси и витамин Ц, кои го инхибираат воспалението во садовите и ги зајакнуваат ѕидовите и на тој начин ги ублажуваат симптомите. Масирајте ги нозете со напивка од свеж магдонос секоја вечер.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.