Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Нутриционистите истакнуваат дека сладоледот од ванила го подига расположението и позитивно влијае на психата. Со скенирање на мозоците на учесниците во една научна студија е откриено дека слаткиот десерт го дава речиси истото задоволство како и слушањето на омилената песна.

Овошниот леден десерт кој се подготвува од замрзнато или свежо овошје содржи многу витамини, додека оној со вкус на кафе и чоколадо, доколку навистина се подготвува од вистински зрна кафе и какао, обезбедува доза на антиоксидансот полифенол, кој го штити срцето.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново