Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Грозјето е одличен извор на витамини од групата Б (освен Б12), А и Ц кои поттикнуваат размена на јаглехидрати и поволно делуваат на нервниот систем. Содржи шеќер, кој се разликува од останатите шеќери затоа што брзо навлегува во крвотокот и се препорачува при физички и психички напор.

Содржи и танини, винска, јаболкова и лимонска киселина, минерали калиум, магнезиум, фосфор, железо, бакар и манган, а кожинката од зрната изобилува со целулоза.

Исто така, содржи и кверцетин, супстанца која го регулира нивото на холестерол во крвта и намалува ризик од појава на срцев удар, го заштитува срцето и крвните садови, а богата е со полифеноли, антоцијани и пектини.

Тие се антиоксиданси кои се борат против штетните материи и слободните радикали па спречуваат појава на разни тумори и го заштитуваат организмот од предвремено стареење.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.