Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Нутриционистите, лекари и други експерти одамна ја потврдија предноста на потрошувачката на мед и цимет, комбинација која е моќно оружје против многу болести. Се смета дека дури и Египќаните го користеле медот за лекување на рани, Грците за долг живот, а старите Индијци, за да се задржи балансот во организмот и здравјето. Циметот пак уште од минатиот век се смета за соодветен подарок за монасите, кои исто така го користеле за лекување.

Подготовка

Во чаша ставете две лажици мед и три цимет. Најмногу најдобра опција е овој микс да земате секое утро. Потрошувачката на оваа смеса ќе го намали нивото на холестерол за 10 отсто во рок од два часа.

Наутро за појадок, наместо џем ставете оваа мешавина на парче леб. Ако редовно го консумирате, ова ќе ви помогне трајно да го намалите нивото на холестерол и да го намалите ризикот од срцев и мозочен удар.

Во една чаша врела вода измешајте две лажици мед и една цимет. Консумирајте го овој пијалок навечер. При редовна употреба ќе ви помогне во лекувањето на хроничен артритис.

Ако имате проблеми пак со чести настинки, можете и по неколку пати на ден да ја консумирате- по една лажичка мед со половина лажичка цимет. Ова ќе направи чуда за вашиот имунитет.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.