Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Црешите се богат извор на антицијаниди, кои можат да помогнат да се намали болката или отокот од хронични болести, како и болести на зглобовите и артритис. Ако имате болка од артритис обидете се да јадете цреши наместо да земате апчиња за болки.

Благодарение на високото ниво на растителни влакна, го подобруваат дигестивниот систем и го намалуваат холестеролот.

Еден од најголемите придонеси од црешите се нивните анти – воспалителни својства.

Ова е одлично за оние кои трчаат и атлетичарите, кои имаат болки после тренинг, како и оние кои се болни од артритис.

Ако ги имате овие болки, пијте сок од цреша неколку пати во денот.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

PITIJADAVELES1

Најново