Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kajsii fin

Кајсиите содржат многу витамини, минерали и елементи кои се од голема важност за човечкиот организам, и тоа: калиум, фосфор, калциум, рибофлавин, железо, витамин А, магнезиум, цинк, бета каротен и витамин Ц. Други елементи кои се наоѓаат во трагови се селен, манган, тиамин, бакар, фолна киселина, витамин Б6, пантотенска киселина и холин.

Постојат бројни придобивки на кајсиите кога се работи за здравјето на срцето и очите.

Кајсиите содржат висок процент на бета-каротен, супстанца која е важна за срцето и за намалувањето на ЛДЛ холестеролот во крвта.

Содржината на витамин А во ова овошје е витална за здравјето на очите и за подобрување на видот.

Витаминот А е моќен антиоксидант кој го спречува оштетувањето од слободни радикали на ткивата и клетките во организмот.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.