Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

asperin fin

Аспиринот веројатно е првиот лек што Ви доаѓа на ум кога чувствувате болка. Тој е класичен пример за лек кој веќе 100 години и понатаму останува главен избор за различни болести и состојби. Малку познат факт е дека ацетилсалицилната киселина, денес позната како аспирин е користен и во антиката. Во античка Грција, Хипократ ја извлекувал оваа киселина од врба и ја користел против главоболка и грозница. Информации за користењето на прав од кората на бела врба претходно имало и во древниот Сумер и Египет. Тука се и некои неочекувани бенефиции од консумирање аспирин, кој ќе ви ги кажеме:

Помага во борбата против акни, има анти-воспалително дејство, со него можеме да ги отстраните дури и најпознатите досадни мозолчиња. Само се мешаат 2-3 згмечени аспирини со малку сок од лимон и се третираат мозолчињата.

Го олеснува чешањето по каснување и го намалува отокот и иритација на кожата. Растворете една таблета во лажица со вода ипастата нанесете ја на каснатото место.

Ги отстранува дамките на кожата.Аспиринот ја содржи истата состојка којашто се користи во креми за да се осветли кожата. Измешајте 7 таблети, 3 лажици кисело млеко и 1 лажица мед и оставете ја маската да стои околу 15 минути. По миењето на лицете ќе забележите дека дамките се намалени или изчистени.

Ја обновува коса. Неколку аспирини се раствораат во чаша со топла вода и растворот се нанесува на косата. Почекајте 15 минути, а потоа исплакнете ја косата.

Го отстранува првутот. Се мие косата со два здробени аспирина измешани со малку шампон.

Измијте го лицето со микс од издробени аспирини со малку вода и вашата кожа ќе се исчисти од мртвите клетки и ќе биде посвежа.

Ја омекнува кожата на нозете – 7 здробеби таблети се мешаат со малку сок од лимон. Нанесете ја смесата на нозе и завиткајте ги со крпи. Оставете да дејствува 10 минути, а потоа измијте ги нозете.

Ги отстранува дамките од пот. Нанесете мешавина од вода и аспирин на дамки од пот и оставете да дејствува цела ноќ. Потоа се пере облека, како и обично.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.