Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

detoksikacija fin

Во последните неколку години детоксикацијата многу брзо стана голем тренд во многу здравствени и фитнес кругови. До неговата популарност дошло поради зголемувањето на сведочењата на оние кои пробале да го земаат со храна, фалејќи ја делотворноста за подобрување на здравјето, изгледот и перформансите.

Меѓутоа, и покрај популарноста многу луѓе се се уште збунети за тоа штш е точно детокс и како тој функционира. Иако многу извори на интернет го претставуваат како многу сложен процес, всушност е многу едноставен.

Преку внесувањето на храната, одбраната на телото од инфекции и опоравувањето од стресот, телото собрира бројни хемикалии кои, ако не можат да се регулираат, можат да создадат отровни нивоа и да му предизвикаат сериозна штета на телото.

Телото има два главни органи кои помагаат за регулирање на оваа хемикалија за да не дојде до тоа: црниот дроб и бубрезите. И двата делуваат такашто ги разбиваат и ги отстрануваат тие хемикалии од вашето тело.

Целта на детоксот е да помогне да се подобри делотворноста на тие органи и да помогне за заштита на самите органи како и за нивно опоравување од постојаната употреба.

Детоксот помага и за опоравување од вежбањето и губењето на мастите, како и за поддршка на низа телесни функции.

Како да се направи детокс вода?

Детокс вода е вода која се прави со разно овошје и зеленчук кои ѝ даваат здрави својства. Состојците на детоксот можат да варираат, па така можете да си направите детокс вода од лимон, од јагоди или други вкусови по ваш избор. Секако, најдобро е да ја направите сами такашто ќе ги комбинирате со вода вашите омилени овошја или зеленчуци и ќе ги оставите во текот на ноќта заедно со водата во стаклен сад. Предностите на водата за детокс можат да варираат во зависност од овошјето и зеленчукот кои ги користите за да ја направите.

Популарни домашни детокс водени рецепти

Уште една голема предност на детокс водата е што може да се меша или да се земе со било кој вид на оброци, а можете да ја користите и за готвење на различни намирници. Еве неколку рецепти како да си направите детокс вода.

Лимон, лимета и портокал

Овој едноставен рецепт вкусен и може бргу да се направи. Високото нивот на витамин Ц што го содржат исто така ќе помогне против воспаленија и ќе го подигне системот за имунитет.

Манго и ананас

Овој егзотичен избор е исто така богат со витамин Ц, но има и некои Б витамини и бромелаин, што може да биде корисно за нивото на енергија и за имунитетот.
Мента, свежи краставици и лубеница
Овој рецепт е најдобар за овој период од годината. Електролитите во краставиците и лубеницата ќе ви помогнат да ја задржите хидратацијата додека хранливите состојки во ментата помагаат за низа телесни функции.

Јагода и мента

Оваа мешавина е извонредна комбинација на витамините во јагодите и фитонутриентите во ментата.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.