Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

morkov fin

Морковот е богат со минерали, витамини, пектини и етерични масла. Еден морков содржи препорачана дневна доза на бета-каротен, пишува Здравје и убавина.

Има улога на чистач во организмот од штетните материи кои се создаваат со консумирање на лоша исхрана, под влијание на загадениот воздух и различни зрачења.

Морковот го поттикнува телесниот развој на детето, ги зајакнува коските и ја зголемува отпорноста кон инфекциите, го зголемува број на црвените крвни зрнца и го чува и подобрува видот.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново