Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

dieta fin

Добредојде, септември! Како и секоја нова месечина, ќе ги следиме фазите на месечината, според кои ќе ја следиме лунарната диета.

Врз основа на физиолошките процеси во секоја фаза, хармонијата се постигнува во телото, благодарение на нашата исхрана, лесна физичка активност и избегнување на нездрава храна. Сето ова води до природна загуба на вишокот маснотии и течност. Кои се фазите на лунарната исхрана?

За време на полна месечина

За време на оваа фаза на Месечината се смета дека вишокот на течност во телото е задржан во клеточниот и интрацелуларниот простор.
На полна месечина, важно е да консумирате храна со минимална количина калории. Ако ви е тешко да консумирате само свежи сокови, вода и чај, можете да си дозволите да додадете природен јогурт.

Со заоѓањето на месечината

Фазата што ни овозможува да го елиминираме вишокот на течност од телото многу полесно и побрзо. Многу токсини исто така се отстранети. Со цел да се постигне овој ефект, важно е строго да се следи исхраната на лунарната исхрана и да се придржува до внесот на вода, чај и сокови.

Со изгревањето на месечината или првиот квартал

Во текот на оваа лунарна фаза, нашето тело многу подобро ги апсорбира хранливите материи. Сите метаболички процеси се подобрени, физичките оптоварувања се многу поефикасни.

Нова месечина

За време на новата месечина, нашето тело ја обновува својата сила. Затоа е важно, дури и ако не ја следите строгата исхрана на лунарната исхрана , да се обидете да јадете што е можно поригорозно. Додајте мали количини корисни протеини во вашето мени, како што се безмасното месо, морски плодови, сирење, јајца. Последно, но не и најмалку важно, пијте многу вода, чај и свежи сокови.

Важно! За време на лунарната исхрана не консумирајте шеќер, сол, засладувачи, сок од алкохол, конзерви, газирани пијалаци.

Запишете ги фазите на месечината за септември 2018 година:
03.09.2018 – 05:10 – последното тримесечје
09.09.2018 – 21:41 – Нова месечина
17.09.2018 – 02:05 – првиот квартал
25.09.2018 – 05:49 – полна месечина

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.