Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kalinka fin

Калинката е одлична за срцето и крвните садови и се верува дека има најсилни антиоксиданси од сите овошја.

Од секогаш биле симбол на здравје, плодност и долговечност. Богати се со флавоноиди и полифеноли, силни антиоксиданси кои ве штитат од срцеви болести и рак. Само една чаша чист сок од калинки има повеќе антиоксиданти отколку црвеното вино, зелениот чај, боровинките и брусниците. Полни се со витамини Б, калиум и фолна киселина.

Треба да ги консумираат сите што имаат проблеми со срцето и крвните садови (или пак предиспозиции за тие болести), висок холестерол, затнати артерии (во овој случај се особено ефикасни)…

Некои истражувања покажале дека калинките се повеќе од одлични за спречување на развој на рак на дојка, рак на простата, на дебело црево, леукемија, тумори, … Освен тоа, содржи и компоненти кои го креваат нивото на серотонин и благотворно делуваат на сите кои се депресивни и анксиозни.

Сокот од калинки може да послужи и како додаток во салатите, а и како вода за испирање на устата, затоа што има антибактериски својства. Разредете го сокот со вода во сооднос 1:3и со тоа испирајте ја устата неколку минути пред миењето заби.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.