Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

jatkastiplodovi fin

Најдоброто нешто што може да го направите е да се движите цел ден, но ако не можете тоа да го правите тогаш негативните ефекти од седењето може да ги ублажите со здрава исхрана.

Препорачана храна што најмногу одговара за луѓето кои многу седат е следнава:

1. Грицкајте јаткасти плодови
Направете си микс од ореви, лешници, бадеми, леблебија, ф’стаци, индиски орев и слично. Оревите содржат омега 3 масни киселини, а бадемите содржат витамин Е. Според резултатите од сегашните истражувања, доволно е 60 г бадеми дневно за да се заштитите од дијабетес и кардиоваскуларни болести.

2. Лук
Лукот го регулира нивото на шеќер и масти во крвта. Покрај тоа, го поттикнува варењето, ги олеснува воспаленијата и тромбозата. За да почувствувате ефект секојдневно мора да јадете барем едно чешне лук. Непријатниот мирис може да се отстрани со чаша млеко или мастика за џвакање.

3. Авокадо
Авокадото има најголем процент на масти, неговите незаситени масни киселини ги перципираат мускулните клетки како здрави и се борат против мастите околу стомакот. Авокадото може да го јадете како салата со друго овошје или може да го наполните со темно чоколадо за десерт.

4. Маслиново масло
Консумирањето маслиново масло е одличен начин да се заштитите од зголемениот ризик од срцеви заболувања. Исто како оревите, и маслото има маснотии кои го штитат срцето и ја зголемуваат долговечноста.

5. Зрнесто овошје
Боровинки, јагоди, малини, капинки, рибизли, аронија и слично се сметаат за супер храна и тоа од многу добра причина. Содржат флавониди кои помагаат во борбата против слободните радикали. Исто така се богати со витамини и минерали.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.