Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

vakcinacija fin

Повеќе од едно на 10 деца – или 20 милиони во светот – минатата година не беа вакцинирани против опасни по живот болести како што се мали сипаници, дифтерија и тетанус. Ова беше објавено од Светската здравствена организација (СЗО) и Детскиот фонд на УНИЦЕФ, цитиран од Ројтерс.

Во извештајот за глобалното покривање на имунизациите, двете агенции на ОН откриле дека нивоата на вакцинација стагнираат, особено во сиромашните земји или во конфликтните региони .

“Вакцините се еден од нашите најважни алатки за спречување на зарази и зачувување на здрав и безбеден свет”, се истакнува во соопштението генералниот директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус.

“Често оние кои се изложени на најголем ризик – најсиромашните, најмногу маргинализираните, оние кои се погодени од конфликти или се принудени да ги напуштат своите домови, се постојано пропуштани. Премногу се напуштени”, предупредува тој.

Извештајот на СЗО и УНИЦЕФ утврдил дека од 2010 година покриеноста на вакцинацијата со три дози вакцина против дифтерит, тетанус и пертусис и една доза вакцина против морбили застанало на околу 86 проценти.

Во извештајот се вели дека е малку е , бидејќи обично е потребна покриеност од 95 проценти за да се обезбеди “имунитет на стадото” на оние кои не се вакцинирани .

Во 2018 година, на пример, бројот на случаи на сипаници во светот се зголемил повеќе од двапати, на речиси 350.000 луѓе. 48% од Европејците неразумно веруваат дека вакцините имаат сериозни несакани ефекти

Резултатитего го илустрираат обемот на предизвикот за да обезбедат дека Европејците добиваат вистински информации

“Мали сипаници се индикатор во реално време за тоа каде имаме да правиме повеќе работа, за да се бориме за да се спречат болести”, истакна извршниот директор на УНИЦЕФ Хенриета Фор, додавајќи: ” Треба да направиме се што е потребно да е имуно секое дете .”

Речиси половина од невакцинираните деца се само во 16 земји: Авганистан, Централна Африканска Република, Чад, Демократска Република Конго, Етиопија, Хаити, Ирак, Мали, Нигер, Нигерија, Пакистан, Сомалија, Јужен Судан, Судан, Сирија и Јемен.

Ако овие деца се разболат, се истакнува во извештајот, тие се изложени на опасност од најтешките последици за здравјето и се најмалку способни да го добијат третманот и грижата, кои им се потребни.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново