Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kalium fin

Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и регулација на мускулните контракции. Истражувањата покажале дека храната богата со калиум а сиромашна со натриум го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Дневната препорака на внесот на калиум за возрасни е 3400 mg за мажи и 2600 mg за жени.

Еден од најдобрите извори на калиум се бананите (една средна банана содржи околу 422 mg), суво овошје (суви кајсии – 380 mg на 30 грама, суви сливи и суво грозје – околу 220 mg на 30 грама), авокадо, домат (еден среден содржи околу 290 мг калиум), компир и сладок компир, зелен лиснат зеленчук, мешунки како што се леќа и грав, млеко и јогурт (чаша млеко содржи околу 350 мг а јогурт скоро 600 мг), како и морска риба (на пр. 100 грама скуша има 400 мг калиум).

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.