Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zelka fin

Можете да ја спремите на “илјада” начини, а еве неколку начини кои имаат корисен ефект врз дигестивниот систем, нервниот систем, регулацијата на тежината и холестеролот!

Зелката е исклучително разноврсен зеленчук кога станува збор за подготовка. Можете да ја изрендате за свежи салати, во азиската кујна се подготвува брзо пржена, често се динста, печена во рерна или кисела.

Здрави состојки и малку калории

Зелката има мала калориска вредност, но содржи протеини, влакна, витамини Ц, К, Б6, потоа калциум, калиум, магнезиум… Во мали количини содржи и витамин А, железо и рибофлавин.

Богата е со антиоксиданти, и други хранливи материи кои ја забрзуваат работата на метаболизмот и нервниот систем.

Ги намалува воспалителните процеси, и го стимулира производството на колаген кој е важен за здравјето на коските, мускулите и крвните садови, како и флексибилноста на кожата.

Виолетовата зелка е богата со растителни пигменти кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, како и фитостероли, кои го намалуваат нивото на штетен холестерол.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново