Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

salep fin

Салепот е напиток што најчесто се пие во текот на студените зимски денови. Тоа е растение од родот на орхидеи, од кое се користи коренот.

Здравите и развиени корени се откопуваат кога растението цвета. Потоа, собраните коренчиња се мијат и се сушат по што се мелат и се добива салеп во прав.

Салепот се подготвува во топла вода или млеко, а откако ќе се свари се служи со цимет или ѓумбир.

Освен што е одличен за затоплување на организмот при ниски температури, салепот има и лековито дејство. Се препорачува при надразнетост на грлото и горните дишни патишта и ја намалува или спречува кашлицата. Исто така, може да помогне во смирување на стомачни тегоби.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново