Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ren i med

30.03.2020
Ренот е лут коренест зеленчук кој е богат со витамини Б1, Б6, Б2, Ц, како и со магнезиум, калиум и железо.
Има слични својства како и ѓумбирот, односно ги чува крвните садови и го подобрува метаболизмот. Овој домашен сируп можете да го имате во секој дел од годината и да го земате по потреба.

Состојки:

150 гр рен
3 лимони
3 лажици мед
Една лажичка цимет
Една лажичка ѓумбир

Подготовка:

Ренот и ѓумбирот излупете ги и изрендајте ги. Исцедете лимон и додадете го во смесата. Потоа ставете го медот и на крај циметот. Измешајте и чувајте во чиста тегла.
Откако ќе ја испиете оваа доза (една лажичка наутро и една навечер) паузирајте еден месец, па потоа повторно можете да го земате. Доколку веќе пиете лекови за хронична состојба, консултирајте се со матичниот лекар.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново