Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

vitaminC fin

28.04.2020

Витаминот Ц е состојка која може да се пронајде во најмногу намирници. Експертите говорат дека овој витамин, во помала или во поголема мера, го има во овошјето и зеленчукот.

Јак имунитет не штити од вируси и бактерии. Затоа е потребно да се снабдиме со потребни минерали и витамини помеѓу кои и витамин Ц. Еве кои се првите знаци дека на вашиот организам недостасува витамин Ц.

Иако лесно го наоѓаме во природа, а нашето тело лесно го прифаќа, лошите животни навики и исхрана сиромашна со хранливи состојки може да доведе до недостаток на витамин Ц и до здравствени тегоби.

Овој витамин е од витална важност за нашиот имунитет, кожата ја прави здрава и помага за заздравување на рана.

Кои намирници имаат најмногу витамин Ц од портокалите?

Витамин Ц е важен за здравје на коските, а без него телото не може да прифати железо и одредени протеини се прекупотребни за здравје на вените, лигаментите и тетиви.

Знаци дека на телото недостасува витамин Ц:

-Константно чувство на психичка и физичка исцрпеност;

-Промена на расположение проследено со нервоза;

-Падот на имунитетот, поради што телото не може да се бори против вируси, бактерии и други лоши микроорганизми кои предизвикуваат инфекции и алергии;

-Крварење на непцата, крварење и промена на забите;

-Создавање на модринки на телото без оправдана причина.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново