Неверојатно е колку години сме биле под влијание на погрешни информации, дека треба да се избегнува путерот, а да се јадат рафинираните масла во маргаринот, но новите научни сознанија укажуваат дека е токму спротивно.

Болките во мускулите како и болките предизвикани од ревматоиден артритис можете да ги ублажите со пиво од ѓумбир, а истото важи и за симптомите на настинка и грип. Корисно е и за подобрување на циркулацијата на крвта и спречување на појава на рак. Ѓумбирот содржи изобилство од минерали, потоа витамин Ц и витамини од групата Б. Неговата специфична слатко-лута арома потекнува од мешавината на биоактивни материи.

Со своите неверојатни лековити својства и карактеристична жолта боја, куркумата содржи супстанца куркумин. Таа најефикасно влијае на кардиоваскуларниот систем на човекот. Благодарение на тоа, состојбата на ендотелот (ова е слој кој ја покрива внатрешната површина на крвните садови) е подобрена. Куркуминот исто така е моќен антиоксиданс и антиинфламаторно средство.
Природниот мед сам по себе е богат извор на флавоноиди, но најважно е да биде од органско потекло, без додатоци и шеќери. Флавоноидите се антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања.

Наместо да купувате скапи козметички препарати сами можете да подготвите природен и ефикасен лосион со кој ќе ги отстраните пегите и флеките од вашето тело.

Во зимските денови на нашиот организам му треба дополнителна помош за да го зајакне имунитетот па токму комбинацијата од мед и ореви нека биде вашиот прв сојузник.

Кардиолот Стивен Гандри од Небраска, автор на книгата „Парадоксот на билките“ тврди дека постои само еден тип на леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест.

Поврзани вести

 

Најново