Идеална комбинација за чистење на организмот која ќе ви го забрза метаболизмот и зајакне имунитетот. Ако сакате да се ослободите од масните наслаги, ова е потполно природниот пијалак за кој треба да одвоите само 2 минути.

Октомври е веќе тука и повторно гледа во лунарниот календар. Корисното есенско овошје и зеленчук ќе бидат наш лојален сојузник во лунарната исхрана.

Без разлика на тоа каков вид на печурки обожавате, сите тие се преполни со неверојатно корисни хранливи материи. Печурките заслужуваат посебно место на масата.

Прочитајте зошто!

Тие се достапни, вкусни и здрави, а нивното консумирање штити од болести на нервниот систем во подоцнежната возраст и може да доведе до трајно подобрување на менталните способности. Истражувањето на специјалистите од Универзитетот на Илиноис во Чикаго, спроведено во 2005 година, докажува дека луѓето кои јадат грст сирови бадеми дневно во текот на неколку месеци се помалку загрозени од Алцхајмер и подобро се справуваат со тестови за меморија.

Супата од зеленчук е позната за многу дами и многу од нив успеале со неа да се ослободат од вишокот килограми. Диетата е лесна за држење бидејќи супермаркетите и пазарите се преполни со различни зеленчуци. За оваа диета треба да набавите 3 килограми зелка, 6 главици кромид, 2-3 пиперки, сок од домати, магдонос и сол. Исечете ги сите производи ситно и сварете ги, потоа можете да ја консумитрате супата и нема ограничување колкаво количество може да изедете.

На крајот на летната сезона и по активен одмор имаме потреба од детоксикација на организмот. Месечевата диета е погоден растоварувачки режим (ако не сте бремена и не страдате од болести), бидејќи ни помага да исфрлиме дел од вишокот на течности, да го детоксицираме телото и се разбира да поставиме почеток на еден здрав начин на исхрана.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново