Си велите, сме израснале на компири и месо и тоа е еден од најчестите неделни ручеци кои нашите мајки и баби ги подготвувале со голема љубов за семејството. Ви се чини дека оризот е одличен прилог со парче лосос? Нутриционистите велат дека не сте во право. Еве неколку нутриционистички правила за комбинирање на намирниците кои ќе ви го подбрат варењето и општото здравје на организмот.

Британските научници пронашле начин во крвта да откријат имунолошки клетки што ги уништуваат клетките на ракот и ги размножуваат истите неколку милиони пати.

Познато е дека повеќето витамини се губат и деактивирани со термичка обработка. Ова е причината зошто потрошувачката на овошје и зеленчук како најбогата на витамини храна се препорачува во сурова форма.
Сепак, постојат супстанци што се покорисни за здравјето, чии количини не само што не се намалуваат, туку и полесно се варат по благиот кулинарски третман на прехранбените производи. Неколку од редовно конзумираните зеленчуци спаѓаат во оваа категорија. Излезе дека со конзумирање на сурови, ние сме лишени од некои од најважните придобивки од нив.

Зимата е веќе тука и повторно зборуваме за вируси и акумулирани токсини. Затоа ви нудиме извонреден начин за да се справите со нив. Треба да подготвите домашен пијалок од кој ќе бидете изненадени. Тоа е 100% природно и ги чисти артериите од токсини, хемикалии и масти. Освен тоа успешно штити и од настинки и грип, го регулира протокот на крв, го чисти црниот дроб и го намалува влијанието врз слободните радикали.
За да ја приготвите, Ви требаат 8 лукчиња, 8 парчиња лимон (2 лимони), ѓумбир корен (4-5 см) и 4 литри вода.

Овој метод ќе ги повлече сите болести и отрови од вашето тело. Само направете го тоа! Освен дека свежата зелка е корисна да се зема сурово, ние ги користиме нејзините лисја, за да правиме компресии, кои се неопходни. Само да се потсетиме дека редовното земање свежо зелка има тврда целулоза, затоа не треба да ја јадат луѓе, кои имаат чир. Но, ако зелката ја исечете и ставете во рерната, тоа ја омекнува и не го иритираат желудникот.

Чај од исушени пупки рози или листови од роза, со векови се користи како лек против обилна менструација, несвестица, вртоглавица и главоболка.

Поврзани вести

 

Најново