Една од најповолните масти што може да ги добиеме е рибино масло. Поткаснувајќи риба или во форма на додатоци во исхраната, драгоцено масло ни обезбедува омега-3 масни киселини, витамини А и D.
Студиите покажуваат дека рибиното масло се грижи за здравјето на срцето, помага за ефикасно согорување на мастите, важно е за здравјето на коските, го подобрува помнењето и друго (не се препорачува за бремени, доилки, луѓе со хронични болести и други). Но, како ни помага да бидеме поубави?

Дали поради помодарство или пак поради постојаната трка по здрав начин на живот, кои често може да ги одведе луѓето во погрешна насока, многумина повеќе не јадат од чинија, туку консумираат храна од чаша, затоа што класичните оброци ги замениле со блендирани. Уверени се дека на тој начин добиваат повеќе хранливи состојки од намирниците, а со самото тоа и поздрав оброк. Дали е баш така?

Кулинарскиот критичар и експерт за чоколадо, Лук Овен смета дека чоколадните производи никогаш не би требало да се чуваат во фрижидер.

Неверојатно е колку години сме биле под влијание на погрешни информации, дека треба да се избегнува путерот, а да се јадат рафинираните масла во маргаринот, но новите научни сознанија укажуваат дека е токму спротивно.

Болките во мускулите како и болките предизвикани од ревматоиден артритис можете да ги ублажите со пиво од ѓумбир, а истото важи и за симптомите на настинка и грип. Корисно е и за подобрување на циркулацијата на крвта и спречување на појава на рак. Ѓумбирот содржи изобилство од минерали, потоа витамин Ц и витамини од групата Б. Неговата специфична слатко-лута арома потекнува од мешавината на биоактивни материи.

Со своите неверојатни лековити својства и карактеристична жолта боја, куркумата содржи супстанца куркумин. Таа најефикасно влијае на кардиоваскуларниот систем на човекот. Благодарение на тоа, состојбата на ендотелот (ова е слој кој ја покрива внатрешната површина на крвните садови) е подобрена. Куркуминот исто така е моќен антиоксиданс и антиинфламаторно средство.
Природниот мед сам по себе е богат извор на флавоноиди, но најважно е да биде од органско потекло, без додатоци и шеќери. Флавоноидите се антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново