Краставица содржи природни соли и витамини кои се корисни за раст на клетките. Високата содржина на минерали ја претвора во природен извор на антиоксиданси, а позната е и со способноста да дејствува како диуретик.

Краставиците се состојат од 96 % вода. Недостатокот од вода доведува до хидратација што предизвикува замор, сува уста и грчеви во мускулите.

Краставиците се богати со витамин A, што е еден од многуте антиоксиданти кои го штитат телото од слободните радикали, го смалуваат ризикот од различни болести кои настануваат поради оштетените келии. Витаминот А е значаен и за добар вид.

Кафето по испиениот алкохол не трезни доволно за да управувате безбедно со возилото. Испивањето шолја кафе е можеби најлошата работа која можете да ја направите доколку сакате да се отрезните по консумирањето алкохол.

Сливата кај нас ја има во различни видови, бои, големини, вкусови. Која и да ја одберете нема да згрешите бидејќи сливата се наоѓа на листата на најздрави и најбогати со антоксиданси овошја кои можат да се најдат на нашиве простори.

Скапите препарати и третмани не се единствени кои ќе ви обезбедат здрава и убава кожа. Ако сакате вашата кожа да сјае и да привлекува погледи ви носиме едноставни совети кои тоа ќе ви го овозможат.

Бананата е еден од најгоелмите сојузници во борба против вишок на килограми.Ова овошје  е богато со калиум и природен шеќер фруктоза кои се одличен извор на енергија.

Доколку сакате здрав појадок а немате идеја пробајте еден од нашите два предлога.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново