Научниците од калифорнискиот Универзитет Беркли открија дека мирисот на храната игра важна улога во начинот на кој организмот ги преработува калориите, како и тоа дека со самото мирисање на храната пред јадење можеме да го поттикнеме наталожувањето на вишокот килограми.

Стресот е насекаде околу нас, но постојат начини да се справите дури и со него. Овие 7 стратегии се брзи, лесно-применувачки, оправдани од науката и може да се вршат на бирото. Можеме да се бориме со стресот уште во старт.

Одењето на колена се препорачува на сите! Оваа вежба нема контраиндикации. Дури и оние кои имаат болки во колената и зглобовите можат да испробаат оваа ефикасна кинеска техника.

Шансите да се најадете обилно навечер и тоа да ве држи будни ноќе се многу големи, но и не е добро да одите на спиење на гладен стомак, бидејќи тоа, исто така ќе го спречи убавото спиење.

Клетките во човековото тело се изградени од 70-75% вода. Процентот варира во зависност од полот, возраста, килограмите. На пример жените имаат помалку процент на вода од мажите. Со возраста количеството вода во човечкиот организам се намалува. Дебелите луѓе имаат во телото помалку течности од послабите. Водата го подобрува варењето, работата на срцето и целиот васкуларн систем; го намалува ризикот да се разболиме од рак; го чисти организмот од токсини; ја лекува главоболката; ни помага да отслабнем; прави кожата ни поцврста и млада; ни дава ни енергија.

Ново истражување покажа дека колку почесто имате секс, толку ќе имате подобра мозочна функција.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново