Еве како изгледа натриум глутамат Е621 – додаток кој се става во големи количини во речиси сите видови на храна и дури и рестораните го познаваат доста добро, а се додава, за да го засили вкусот на храната.
Белиот кристален прав личи на сол и шеќер. Водниот раствор од него има вкус на супа со месо. Може да биде додаден во секоја храна. Натриум глутамат води до зголемување на апетитот, прејадување и до прекумерна тежина.

За време на жештина е тешко да се избере каква храна да консумира. Откако ќе ве одмине првичната радост од првите сончеви зраци, многу луѓе ги мачи губење на апетит, а тоа може да ве натера да се чувствувате лошо во топлото време.

Летото веќе “тропа на вратата” и на дневен ред за оние кои сакаат да се здобијат со совршено ” тело на плажа” се диетите. Излегува сепак, дека многу луѓе се во незнаење за еден од клучните аспекти на секој режим за слабеење – калориите, пишува “Дејли експрес”.

Оваа напивка не само што го намалува чувството на глад, но и го забрзува метаболизмот и помага на телото да го исфрли вишокот на масти, додека спиете.

Нема подобар плод од лубеница кога запече летното сонце. Благодарение на своето диуретско дејство, сокот од лубеница е одличен сојузник кога станува збор за губење на тежината. Поточно, во борбата против целулитот. Високата концентрација на растителни влакна, ниската калорична вредност на лубеницата и слаткиот вкус ќе ве засити и ќе ви помогне да го совладате гладот.

Лошата исхрана штетно влија врз здравјето на артериите. Комбинацијата меѓу овие три производи помага на прочистувањето и ја подобрува циркулацијата. Чистењето на артериите значи да намалите нивото на холестерол и триглицериди во вашето тело.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново