Киселина, подригнување се честа појава,која ги мачи многу луѓе. Тоа се манифестира како чувство на печење во стомакот, кое постепено се шири преку хранопроводот до грлото.

Брезата е најмногу ценета како диуретик и се користи против камен во бубрезите и болките во бубрезите. Го поттикнува потењето и ги лекува болестите на бешиката.

Црвениот кромид благотворно делува на кардиоваскуларниот систем, го регулира количеството на холестеролот и триглицеридите, но влијае и на подобрувањето на имунитетот.

Хормонските промени кои настануваат со стареењето се причина поради која доаѓа до бенигно зголемување на простата. Мажите постари од 50 години имаат зголемена простата. Ова се случува кај речиси 50 отсто од мажите на оваа возраст. Од нив кај 30% се јавуваат проблеми со мокрењето.

Една од тајните на добриот изглед се крие во тоа дека самите мора да знаете кога ви е доволно со јадење. Кога чувствувате дека сте сити, значи дека веќе сте изеле премногу.

Напитокот треба да се подготви еден ден претходно. Пред спиење прелијте 3 лажици ленено семе со еден литар зовриена вода и оставете го да отстои преку ноќ. Најдобро е да користите термос, но доколку немате можете да користите тенџере со капак.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново