Холандската компанија Lightyear развива електричен автомобил Lightyear One кој се полни со сончева енергија и може да се движи со месеци без потреба од полнење.

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ соопшти дека почнува со продажба по пониска цена на обновената верзија на смартфонот „Galaxy Note 7“, откако минатата година го повлече од продажба поради безбедносни причини, јавија американските медиуми.

Од светската социјална мрежа “Фејсбук” најавија дека веќе имаат 2 милијарди корисници, соопшти USA Today. Основачот на платформата Марк Цукерберг напиша на “Фејсбук” дека официјално 2 милијарди луѓе имаат профил на социјалната мрежа.

Пораките на Месинџер може да се прочитаат, а лицето кое ги испраќа да не види дека тоа сте го направиле.

Маркетиншката фирма, која ја ангажираше Републиканскиот национален комитет случајно објавила чувствителни податоци за речиси 200 милиони американски граѓани.

Желбата за добивање што поголем број „лајкови“ на објавите на социјалните мрежи очигледно не е опсесија само на „обичните смртници“, туку со неа се оптоварени и познатите личности.

Поврзани вести

 

Најново