Потребно е: 1 килограм брашно, 2 коцки квасец, 600 г млеко, 400 г шеќер, 4 жолчки, 100 г маргарин, 1 кафена лажица сол, 2 лажици рум, сок од еден лимон и рендана кора.

kapsula

27.01.2021

Германскиот град Улм претстави уникатно решение за сместување на бездомници во текот на зимските месеци – топли капсули за спиење поставени во паркови и други места каде што се знае дека живеат бездомниците.

2021 Toyota Highlander Europe 20

26.01.2021

Новиот Toyota Highlander, кој ќе биде поставен над RAV4 во опсегот на модели на компанијата, за прв пат пристигнува на пазарот во Западна Европа.

toyotacorolla

22.01.2021

Toyota Corolla беше убедливо најпопуларниот автомобил во текот на минатата година со 1,134,632 продадени примероци.

6G globe Adobe rm

20.01.2021

Експертите разговараат за можностите за нов стандард за мобилни комуникации – 6G, кој ќе ги обедини индустриските и секојдневните паметни уреди и ќе ја претворат мобилната интерактивна телевизија во реалност. Сателитскиот интернет ќе ги пренесе основните станици во вселената и ќе се ослободиме од жиците и каблите засекогаш.

stellantis

18.01.2021

Италијанско-американската групација Fiat Chrysler Automobiles  и француската Groupe Peugeot S.A. го запечатија своето долгоочекувано спојување во новиот автомобилски концерн Stellantis, четврта по големина автомобилска групација во светот

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

KOZUVCANKA 2021 01

 
   
   
   
   

Најново