prsten

30.12.2020

Вселенскиот телескоп Хабл неодамна сними неверојатна глетка на небото – совршен пример за Прстенот на Ајнштајн.

japonci vselena

30.12.2020

Јапонската компанија Сумитомо и Универзитетот во Кјото заеднички ги развиваат првите дрвени сателити во светот. Првите резултати се очекуваат до 2023 година, а целта е намалување на отпадот во орбитата.

 uploads thumbs resize 800x420 454634

29.12.2020

Ровер „Perseverans“ ќе пристигне на површината на Марс за неколку месеци, а американската вселенска агенција НАСА одлучи да објави трејлер видео што ќе нè потсети на тоа.

er 1

28.12.2020

Платформата Zoom е основана во 2011 година и до јуни, 2014 имаше 10 милиони корисници.

Coronavirus UV Light Concept

24.12.2020

Истражувачите од Универзитетот во Тел Авив покажаа дека новиот коронавирус SARS-CoV-2  може да се убие ефикасно и брзо со користење на ултравиолетови (UV) диоди кои емитуваат светлина (UV-LED).

nesto netipicno

24.12.2020

Еден од седумте победници, во конкуренција од 4 000 тимови се младиот тим „Нешто нетипично“ учесници на националниот младински предизвик Генерација без граници, дел од партнерството на Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ. Нивното иновативно решение е мобилната апликација – Walkiie со која семејствата и пријателите на лицата со попреченост се поврзуваат со волонтери, кои организираат социјални активности за овие лица.

 Нова 2020

 ДЕЛТА ПРОМ 1

 2021 со честитки за Божиќ и стара Нова година

 и благосостојба во домот и успех во работата

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 Fokus

viber image 2020 12 24 14 00 26

viber image 2021 01 02 09 31 36

from samantha howells 1

from samantha

 Романтик

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 1

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 2

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 4

opshtina chashka

 посакува Среќна 2021 година

 Нова 2021 честит Божиќ и Стара Нова година 4

 
   
   
   
   

Најново