Како да го намалите стресот

Објавено на 4 октомври, 2021 во 12:35

ЛЕКУВАЊЕ

  • ПСИХОСОМАТСКО ЛЕКУВАЊЕ

Стресот можете да го намалите и со помош  на биофидбек  утврдуваќи го изворот на стресот и управуваќи со своите физички и психички  реакции. Биофидбекот олабавува  одредени мускули, ја менува електричната активноста на мозокот.

  • ИСХРАНА

Бидејќи кога сте под стрес исхраната често се занемарува  вложете дополнителни напори за да имате урамнотежен исхрана- многу овошје и зеленчук, храна богата со јагленихидрати, умерени количиства белковини и храна сиромашна со масти. Избегнувајте или наполно  прекинете го внесувањето кофеин . Докажано е премногу количини на кофеин ја зголемува анксиозноста.

  • ЛЕКУВАЊЕ ДОМА

 Почнете да се занимавате со рекреација . Шетајте. Дишите длабоко.

Почнете да земате часови по јога и сами вежбајте дома.

  • МЕДИТАЦИЈА

Медитацијата доведува до смирување и зголемена свесност. Кога сте под стрес размислувајте со позитивни мисли како што е :  ,,Јас можам мирно да се соочам со ова, чуствувам сигурност и самодоверба, управувам со својот живот,, .

  • ХИДРОТЕРАПИЈА

Хидротерапијата обично се спроведува дома и е многу полезна за намалување на стресот. Поминте 10 или 20 минути потопени во многу топла вода со морска сол и од вашето омилено масло за капање.

Божана Ќулавкова

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.