Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

temkov plakat fin

Домот на културата “Иван Мазов -Климе“ во Кавадарци продолжува со интензивни културни и уметнички настани.

Во недела, 19 јануари, со почеток од 19.30 чаасот, во Галеријата при Домот ќе биде отворена самостојна изложба на ликовниот уметник Владимир Темков од Кавадарци насловена како “Една година потоа“.

prestava fin

Два дена подоцна, поточно, вторник, 21 јануари со почеток од 20 часот, Театарот при Домот ќе ја изведе претставата “Професионалец“ работена според култниот текст на еден од најдобрите европски драмски автори Душан Ковчевиќ, во режија на Ненад Витанов,како режисер гостин.

Во претставата играат актерите Александар Малинков, Диме Коцевски и Диме Боцев./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново