SlikovnicaMacorotPablo2

24.11.2020

Лајонс клуб и Лео клубот од Велес , на сите дечиња во пресрет на новогодишните празници, им ја подаруваат детската сликовница „Мачорот Пабло„.Оваа едукативна сликовница е наменета за деца од предучилишна возраст.

what comes nexy

24.11.2020

Во галеријата при Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци од денеска, па се до крајот на месецот ќе биде отворена мултимедијална изложба посветена на различностите.

Festival Lira

21.11.2020

Во просториите на Центарот за култура Ацо Ѓорчев - Неготино, вчера традиционално како и секоја година се одржа вокално - инструменталниот фестивал „Лира“. Манифестацијата се одржа во организација на Центар за култура Ацо Ѓорчев - Неготино и пеачката група при КУД „Јане Сандански“ која што работи во склоп на Центарот за култура.

Isimena veleskiteatar fin

19.11.2020

На сцената „Петре Прличко“ во Народниот театар „ЈХК Џинот“, Велес, со почитување на здравствените протоколи, ќе биде праизведена монодрамата „Исмена“ од Катерина Момева, во режија на Елеонора Теова.

cvrsto skopje korona

17.11.2020

Во Младинскиот културен центар - Скопје (долна галерија) од денеска до 26 ноември ќе биде поставена изложба на плакати од 13. Скопје постер фестивал, чија тема годинава е КОВИД-19.

SlobodanStepanovski fin

6.11.2020

„Кога ја одбираат професијата и се запишуваат на академијата, актерите се замислуваат себеси ислучиво во ролјите од ѕвезданиот репертоар: веруваат дека „со гаранција“ ќе ги играат исклучиво Орест, Ромео, Хамлет, Алсест, Едип, Вујко Вања, Лир...Сепак, во драмските партитури - дури и во оние помалку познати и изведувани - има неспоредливо повеќе мали и најмали ролји. Тоа се сите оние есенцијални и хиперфункционални „актерски задачи“ кои се викаат епизодни - „supporting role“ и за кои (во таму-некој си голем свет) рамноправно се наградуваат со оскарите, пишуваат во образложението за доделување на наградата „Петре Прличко“ годинешниот претседател и членови на Комисијата поточно режисерот Дејан Дамјановски и членовите театралогот Сашо Димовски, в.д директор на велешки театар како и Драган Миладиновски, актер.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново