sednica kavadarci111

120 прочистувачи на воздухот донира фондацијата „Никола Јанчев“ од Кавадарци. Прочистувачите ќе бидат распределени во секоја училница во основните училишта во Кавадарци.

vozilo luda mara„Рено меган“ со кавадаречки регистарски ознаки, управуван од 19 годишен кавадарчанец ноќеска околу 3 часот излетал од патот во коритото на реката Луда Мара. Возилото било потопено во вода длабока околу шест метри. Moмчето излегло од задните прозорци.

Kavadarci Nova Godina 2018 Facebook cover copy 7

 

Кавадарци интензивно се подготвува за дочекот на најлудата ноќ во годината.  Од општината најавуваат дека ќе биде организиран дочек на градскиот плоштад. Се најавува богата музичка програма од кавадаречки бендови.

kavadarci13wwe

Општината, регионалната стопанска комора и екологистите од Кавадарци од вечерва започнуваат со изработка на ЛЕАП – локален еколошки акционен план. Од „Еко живот“ велат дека овој стратешки документ е од голема потреба за општината, бидејќи постоечкиот е стар петнаесетина година и не е ревидиран.

grozje65

 

Лозарите бараат да се изврши ревизија врз работењето на „Стефанс вајнери“, визбата која  им должи околу 850 илјади евра за грозјето кои го дале во винаријата во 2015 година.

 Од здружението „Напредни лозари“ истакнуваат дека производителите на грозје се надевале дека ќе си го наплатат долгот од виното направено од нивното грозје откупено таа година, но добиле информации дека производот мистериозно исчезнал.
 

„Ние знаевме каде е тоа вино и како е продадено. Требаше нас да ни исплатат од тоа вино. Грозјето фактички е украдено од нас, а виното мистериозно исчезна. До крај ќе си ги бараме парите. До еден денар мора да ни се исплати. Лозарите неможе да останат и без пари,  без грозје и без вино“ вели Трајче Кулев претседател на здружението „Напредни лозари“.

Од здружението ја нагласуваат поддршката од инспекторатот за земјоделство и од министерството. Велат дека доколку нема да можат да си ги добијат парите за грозјето, тогаш да им ја продадат винаријата на нив.
 

Како што мистериозно на Божиќ го снемало виното, односно било префрлено во друга македонска винарија, па продадено,  лозарите биле информирани дека мистериозно ги снемало и флашарата и цистерните иако биле под хипотека.

Од Државниот инспекторат за земјоделство, пак,  дознаваме дека сумата која „Стефанс вајнери“ ја должи кон производителите на грозје  е околу 649 илјади евра, додека  винарската визба “Повардарие” од Неготино, според нивни податоци  должи уште околу 780 илјади евра за откупено грозје во 2014 и 2015 година.

„Исплатени беа околу 5.2 милиона евра и расчистени беа обврските за реколтата од 2016 година. Следните две години оваа винарница не откупуваше грозје, објаснуваат од инспекторатот./А.Д

133942283 183520

„Да се стави крај на стечајот на ФЕНИ. Доста ни е неизвесност и несигурност. Не можеме да тргнеме напред се додека не излеземе од стечајот. Зошто непотребно се пролонгира стечајната постапка“ - Ова се дел  од пораките и барањата што вработени на Фени ги испраќаат до Судот и надлежните органи.

Неодамнешната одлука на Судот за враќање на планот за реорганизација поднесен од ГСОЛ/ Еуроникел, а изгласан и потврден од 98 отсто од доверителите, предизвика големо разочарување кај вработени кои постојано се во исчекување на конечно решавање на нивната состојба и иднина. Затоа, непосредно пред новото рочиште во велешкиот суд, тие бараат да се стави крај на стечајот, да може Фени да работи во полн капацитет и со тоа да се подобри и нивниот статус.

  „И покрај тоа што редовно земаме плата, сепак не се чувствуваме ослободени од неизвесноста а како резултат на стечајната постапка којашто непотребно се пролонгира и покрај кристално чистата ситуација. Посебно кога знаеме дека секакво пролонгирање е на штета по нас вработените, а и за самата компанија. Затоа, бараме од Судот и од надлежните органи што поскоро да се заврши стечајната постапка и оваа неизвесност за нашата иднина. Бараме сигурност и трајно вработување и нема да дозволиме ова измачување да продолжи и некој да си поигрува со нашите животи“, вели Трипче Силев вработен во Фени Индустри.

„Работиме нормално и со нормално производство, плата се зема редовно а се исплаќа и К15. Единствен проблем ни претставува стечајот, имаме договори месец за месец, неизвесноста се одразува и на нас, никој не знае што ќе биде. Не е јасно зошто се одолговлекува толку долго кога новиот инвеститор ги има подмирено сите долгови кон вработените и доверителите. После излегување од стечајот за нас ќе следи трајно вработување и зголемување на платите, иако сега се далеку подобри од порано. Заради статусот ‘во стечај’ не може да се склучат долгорочни договори со соработниците и со тоа да се добие подобра цена. Се на се, стечајот лошо и негативно се одразува на се и сите поврзани со фабриката“, вели Миле Ѓорѓиев, претседател на Синдикалната Организација на Фени Индустри.

  „Работата и платите се нормализирани, но заради продолжувањето на стечајната постапка не можеме да тргнеме напред. Се сè одвива нормално, а нас не ни е јасно зошто стечајот толку се пролонгира. Се надеваме дека оваа неизвесност конечно ќе заврши и судот ќе го прифати планот за реорганизација, за да може да работиме со полна пареа“, вели Душко Јорданов, вработен во Фени Индустри.

  За синдикалната организација на ФениИндустри, одлуката на Апелациониот суд да го врати планот назад во судот во Велес претставува играње со судбината на 800 вработени и со нивните семејства и загрозување на нивната егзистенција.

  „Во изминативе месеци, откако се појави новиот инвеститор, ГСОЛ, сите наши барања поврзани со вработените  во Фени се исполнети, сите вработени се задржани на работа и редовно земаат плата. Тоа значеше дека стечајната постапка е успешна, фабриката рестартирана и немаше потреба целата постапка да почне одново. Најголемиот доверител во Фени, ГСОЛ, односно нивната компанија во Македонија, Еуроникел овозможи комбинатот да продолжи со работа. Редовно комуницираме и договараме конкретни чекори како да се постигне колективен договор и понатаму да се подобруваат работните услови и бенефиции. Единствена пречка во исполнување на овие барања, што се реткост некоја компанија во Македонија да ги има имплементирано, е се уште активниот стечај. Со излегувањето и официјално од стечајот, за нас се отвара можност заеднички да ги решаваме барањата со инвеститорот“, велат од Синдикатот на ФЕНИ.

  Случајот на Фени Индустри според многумина е издвоен како позитивна стечајна приказна затоа што штетата по работниците беше минимална, а истовремено се одвива производниот процес. Такво е мислењето и на Синдикатот на индустријата, енергетиката и рударството– СИЕР.

  „Без оглед на сите проблеми, случајот на ФЕНИ мора да се издвои како најпозитивен споредено со сите други, бидејќи постапката се спроведе релативно брзо, без големи последици, а работниците останаа цело време на работа, редовно остваруваа приходи, ги наплатија сите неисплатени побарувања, така што штетата по нив беше навистина минимална. Работниците со нетрпение очекуваат да го заменат статусот на стечаен работник со редовен работен однос, тие не се чувствуваат ослободени од неизвесноста заради стечајната постапка којашто непотребно се пролонгира и покрај толку чиста ситуација. Нејасно е зошто е пролонгирањето кога знаеме дека секакво пролонгирање е на штета на работниците и на фабриката“, вели Маре Анчева Генерален секретар на Синдикатот на индустријата, енергетиката и рударството– СИЕР./А.Д

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново